Hukuk Sitesi
Bakaya Davası - Baskı Önizleme

+- Hukuk Sitesi (http://www.hukuksitesi.org)
+-- Forum: Hukuk Kürsüsü (/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Forum: Ceza Hukuku ve Ceza Yargılama Hukuku Kürsüsü (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Konu Başlığı: Bakaya Davası (/showthread.php?tid=12)Bakaya Davası - ibrusta - 21-01-2009 01:07 PM

Merhaba.
Ben 2006 Temuuzunda 30 Temmuz 2007 ye kadar askerliğimi erteletmişim. (Mişim diyorum çünkü tarihlere pek dikkat etmemiştim) 23 ağustos 2007 de ne zaman askere gideceğimi sormak için askerlik şubesini aradım. Bana 20 gün önce gitmeniz gerekiyordu dediler. Ben 24 ağustosta askerlik şubesine müracat edip askere gitmek istediğimi bildirdim. 27 ağustosta savunmamı aldılar. Farkında olmadığımı yazdım tabi çünkü öyleydi. Aralık ayında askere gideceğimi söylediler. Ve Aralık 2007 de askere gittim ve bitirdim (kısa dönem).
Bir-iki hafta kadar önce savcılıktan çağırdılar. Meğer 1 senedir beni arıyorlarmış. Tekrar savunmamı aldılar. Şimdi bana bir yazı geldi. Dava açılmış tabi olarak. TRT aracılığıyla duyuru yapıldığı halde celbe katılmamıştı vesaire. 3 aydan 1 yıla kadar ceza verilmesini istemiş. Şimdi merak ettiğim şey şu:

1-Bana askere gideceğim tecil ettiğim tarihten itibaren hiç bildirilmedi. Bildirilmesi gerekiyor muydu?
2-Celp dönemi geçtiği halde ben başvurmadığım için beni aramaları gerekiyor muydu? (hiç aranmadığım için soruyorum)
3-Farkına vardığım gibi hemen başvuruda bulunmama rağmen, özellikle kaçmış muamelesi görmem normal bir şey mi? (gerçi burası Türkiye ama yine de bir umut)
4-Özellikle askerlikten kaçan, geciktiren, gitmemek için her yolu deneyenlerle aynı cezayı mı alacağım? O zaman hukuktaki iyi niyet kuralları askeri yargıda geçersiz mi oluyor?

Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkür.